ACOUSTIC ENERGY REFERENCE 2 STAND HARİÇ < Bookshelf Hoparlörler


      Alışveriş Sepetiniz için Tıklayınız >
3775 USD
KDV Dahil: 28,420.84

Acoustic Energy 1987 yılında İngiltere’nin bestecilere ilham veren bir doğal güzellik alanı olan Cotswolds bölgesinde kuruldu.1987 yılında 15.000 metrekarelik tesiste üretime başlayan firma, 1988 yılında ürettiği AE1 modeli ile ünlenmeyi başardı.

AE1, uygun güç kullanımı ile müzikteki gerçekliği yakalamanın yanı sıra sahne, detay, uzamayan doğru bas gibi özellikleri ile günümüz ev ve profesyonel kullanımda oldukça önemli bir yer almış ve haklı bir küresel üne sahip olmuştur.

EA1 modelinden daha sonra üretmeye başladığı Referans serisi ile 1991 ve 1992 yılında En İyi HiFi ödülüne layık olmuş ve Acoustic Energy markasının büyüyerek yayılmasına yol açmıştır.

Günümüzde Acoustic Energy hoparlörleri dünyanın yaklaşık 50 ülkesinde satılmakta ve HiFi endüstrisinde önemli bir payı bulunmaktadır.

Farklı ürün kategorilerinde aldığı pek çok ödülle özellikle giriş ve orta seviyede markalar arasında tercih sebebi olan Acoustic Energy hoparlörleri ülkemizde Mavi HiFi tarafından temsil edilmeye başlamıştır.

Reference 2
The Reference 2 is a completely new model for 2011 incorporating all our technological expertise in loudspeaker design.
 
With the Reference Series we've sought to improve upon every aspect of current speaker design to create a true, balanced, dynamic, wide-bandwidth and minimal colouration loudspeaker.
 
Cabinet: Constrained laminate layer construction for maximum resonance damping. A specially designed 7mm MDF/3mm high density rubber/5mm MDF sandwich material is used throughout the cabinet enclosure to minimise resonance and external cabinet noise.

Bass Drivers: Twin, long-throw motor assembly drivers for maximum linear accuracy and control. The motor system comprising twin-wound aluminium voice-coils is thermally bonded to the aluminium cone for absolute minimum distortion and long-throw pistonic accuracy.

Tweeter: The now well-established Vifa Ring-radiator tweeter is used here in our own custom, upgraded specification. Coupled to our DXT® Lens assembly for improved in-room response and dispersion matching to the bass driver, this is one of the finest tweeters in use today.
 
These features wrapped into a compact, elegant design and luxuriously finished with real piano ebony lacquer mark the new Reference Series as the pinnacle of current small loudspeaker design.
 
Technical Specifications
 
Finish: 
Piano Ebony or Piano Black
Bass/Mid Drivers:
Twin 110mm 'pure piston' aluminium cones with twin-wound aluminium voice-coils
Crossover: 
Ultra short signal path 2nd order crossover at 2Khz
Frequency response: 
40Hz – 40kHz @ +/-3dB
Power handling:
Amplifiers rated up to 250Watts into 8 Ohms
Sensitivity:
88db for 2.83V at 1m
Nominal impedance: 
6 Ohms
Total harmonic Distortion: 
Less than 0.3% 200Hz to 20kHz
Dimensions (HxWxD):
395 x 255 x 310mm
Weight:
14kg (single. unpacked)