BOWERS & WILKINS 704 S2 < Tower Hoparlörler


      Alışveriş Sepetiniz için Tıklayınız >
3555 USD
KDV Dahil: 29,450.69

John Bowers ve hayat boyu arkadaşı olan Roy Wilkins tarafından 1966 yılında İngiltere’nin Worthing kasabasında kurulan B&W günümüzün en çok satılan ve bilinen hoparlörlerinin başında geliyor.Klasik müzik tutkunu John Bowers ürettiği her modelde müziğin zenginliğini ve keyfini dinleyicisine yaşatmak için pek çok yeniliğe imzasını atmıştır.70’li yıllara damgasını vuran DM modeli, 74 yılında günümüzde de her hoparlörde yer alan Kevlar, 1974 yılında 801, 1986 Yılında Matrix modelleri dünyanın en çok bilinen ve kullanılan hoparlörleri arasındaydı.1988 Yılında Abbey Road stüdyolarında B&W hoparlörlerinin kullanılmasıyla ünlenen firma günümüzde 800, CM ve 600 serilerinin yanı sıra, inceiling, ev sineması hoparlörleri üretmeye devam etmektedir.

704 S2

Looks can be deceiving. Despite its slim dimensions, the 704 S2 has the commanding presence of a much larger speaker, thanks to advanced technologies such as a dedicated Continuum™ cone FST™ midrange

Carbon Dome™ tweeter 
Carbon Dome™ tweeters are a brand new technology purpose-built for the 700 Series. Delivering a dramatic improvement on the aluminium double-dome tweeter, they raise the breakup threshold to 47kHz, for pinpoint imaging accuracy and detail. 

Continuum™ Cone
First introduced with the 800 Series Diamond, the Continuum™ cone represents the biggest step-change in midrange performance since Kevlar®. Its woven, coated material provides highly controlled break-up, resulting in a more open, neutral midrange.

Decoupled midrange 
The midrange driver in the floor-standers feature a decoupled design, adapted from a similar system in the 800 Series Diamond. Decoupling reduces cabinet colouration, and boosts midrange clarity.

Aerofoil™ Profile bass cone 
Developed using advanced computer modeling techniques, the Aerofoil™ Profile bass cone has a variable thickness, providing stiffness and rigidity where it’s needed most. The result: deep and dynamic bass.