WILSON AUDIO SASHA DAW
WILSON AUDIO SASHA DAW
WILSON AUDIO SASHA DAW
WILSON AUDIO SASHA DAW
WILSON AUDIO SASHA DAW
WILSON AUDIO SASHA DAW
WILSON AUDIO SASHA DAW
WILSON AUDIO SASHA DAW
WILSON AUDIO SASHA DAW
WILSON AUDIO SASHA DAW
WILSON AUDIO SASHA DAW
WILSON AUDIO SASHA DAW
WILSON AUDIO SASHA DAW
WILSON AUDIO SASHA DAW
WILSON AUDIO SASHA DAW
WILSON AUDIO SASHA DAW
WILSON AUDIO SASHA DAW
WILSON AUDIO SASHA DAW

WILSON AUDIO SASHA DAW

Fiyat : ₺1.388.969,92(KDV Dahil)
Çift :

 

 

Sasha DAW

Her Yönüyle Yeni Bir Sasha

 

Daryl Sasha’nın yepyeni bir görünüme kavuşmasının zamanı geldiğine karar verir. Tasarımında çok net bir şekilde işe yarayan unsurları ele alarak ve aynı zamanda, neredeyse beş yıl önce Series 2’nin gelişinden itibaren Wilson’nun tasarım ekibi tarafından üretilen çok sayıda teknolojiyi uygulayarak Sasha’yı her yönüyle yeni bir hoparlörmüş gibi ele aldı. Sonuç olarak WATT/Puppy ve Sasha platformlarının tarihindeki en büyük upgrade gerçekleşmiş oldu.

Wilson ekibi, tüm bunları başlatan adama takdirlerini sunmak adına, Wilson kompakt hoparlörünün tarihindeki bu en iddialı yinelemesini, ilk kez 30 sene önce bunun hayalini kuran vizyonere ithaf etmeyi uygun görür. Ve işte huzurlarınızda Sasha DAW. Tüm bunları başlatan adam, DAW, yani David Andrew Wilson’a saygılarımızla.

 

 

 

Her Şeyi Başlatan Adam

 

WATT’ın başlangıcı, pazarda fark edilmiş bir ihtiyaca cevap niteliğinde olmamıştır. Odak gruplarına yönelik bir ürün değildi. Dave Wilson bunu asla ticari bir ürün olarak düşünmemişti.

Dave WATT’ı 1985 yılında kendisi için tasarlamıştı. Kendisi bir kayıt mühendisi idi ve kendi devrim niteliğindeki ve saygın WAMM referans monitörü ile aynı dili konuşan bir mekan monitörü ve amplifiye edilmemiş canlı müzikten ayırt edilemez ses kayıtları yapabilmesine yardımcı hassas bir cihaz olan,stüdyo dışındaki kayıt mahallerine beraberinde götürebileceği bir hoparlöre ihtiyaç duyuyordu.

Diğer bir deyişle Dave tam olarak kendisi için istediği hoparlörü tasarlıyordu. Dave bu konuda belirli bir özgürlüğe de sahipti. Piyasa ihtiyacına ait işletme okulu kavramlarına tabi değildi. Elini kolunu bağlayan kabul edilebilir bir hedef fiyat ya da algılanan değer gibi meseleler de söz konusu değildi. Bu kısıtlamalar söz konusu olmadığında da, taşınabilir bir mekan monitörü arzusuna özellikle uyan,tavizden, aşırı sinizmden veya her çeşit ticari kaygıdan tamamen uzak bir hoparlör tasarlama ve yapma konusunda tamamen özgürdü.

Dave’in halisane niyetinin ve idealist yaklaşımının direkt sonucu olarak da bir şaheser doğmuştur. WATT kendisinden önceki hiçbir hoparlöre benzemiyordu. Dave’in panel rezonansı detaylarına gösterdiği itina, en yorgun ses cihazı meraklısının makul kabul ettiğinden de fazla cesurca olan bir kabinin temelini teşkil etmiştir. Dave, kabinin konstrüksiyonunda, o zamana kadar hoparlör uygulamasında asla kullanılmamış olan malzemeler kullandı. Martin Colloms, hoparlör teknolojisi ve tasarımı konusunu ele aldığı çığır açan kitabında, WATT’ın kabininden “en kusursuz kabin konstrüksiyonu ifadesi”nin mükemmele yakın bir örneği şeklinde bahsetmiştir.

WATT’ın eğik ekranı ile kendini hissettiren zaman alanı hassasiyeti, Dave’in WAMM için yürüttüğü ilk araştırmanın bir ürünü olup, kendisine ait patentli zamanlama ayarı ölçüm tekniğinden yararlanmaktaydı. Sürücüler birlikte iyi performans gösterecek ve Dave’in dinamik ve harmonik ekspresyon ve aynı zamanda kendisinin diğer tasarım seçeneklerinin ortaya çıkardığı fiziksel kısıtlamalar alanlarındaki taleplerine cevap verecek şekilde seçilmişti.

WATT ticari pazara neredeyse bir rastlantı sonucu girdi. Dave’in WATT’ı nihai kullanıcılara satmak gibi bir düşüncesi yoktu. Dave WATT gibi son derece küçük – ve son derece pahalı – bir hoparlörün bir piyasası olduğuna pek inanmıyordu. 1986 yılı Ocak ayında yapılan Tüketici Elektronik Fuarında Dave, Wilson’ın ana sergi salonunda WAMM’ını sergiledi. Bitişiğindeki salonda ise Sheryl Lee Wilson, Wilson Audiophile kayıtlarının teşhiri için ses sağlamak üzere, katılımcıların Dave’in bir sonraki WAMM demosunu beklerken dinleyebildiği küçük bir sistem olan bir çift WATT kullandı. Wilson’ın son hoparlörünü sergilemiyor, kayıt satışı yapıyordu. WATT’ı ilk defa dinleyen satıcıların ve uluslararası distribütörlerin hepsi tam anlamıyla vurulmuşlardı. Pek çok satıcı hoparlörü kendi mağazasında satmak konusunda güçlü bir istek sergiledi ve bunlardan bir kaçı da çek defterleri ve sipariş formları ile hazır beklediler. Sheryl Lee WATT’ın satılık olmadığını, Dave’in mekan monitörü olduğunu açıkladı.

Bu kadar çok satıcının Wilsons’aWATT’ı satması konusunda baskı yapması üzerine Dave gönülsüzce de olsa pes edipWATT’ı seçkin bir grup üst düzey perakendeciye satmayı kabul etti. WATT, o zamana kadar Wilson  Audio Specialties’in tek ürünü olan WAMM’a katıldı. WATT şaşırtıcı (en azından Dave için) bir pazar başarısının keyfini çıkarmaya devam etti.

WATT’ın, Dave ve Sheryl Lee’nin şefkat dolu bir şekilde Puppy adını verdikleri refakatçi woofer’ının çıkışı audio dünyasını gerçek anlamda kasıp kavurdu. “WATT/Puppy” kombinasyonu, audio tarihinde 10.000 USD’ın üzerinde bir fiyatla en çok satan lüks ve seçkin bir hoparlör olmaya devam etti. Bunların hepsi Dave’in asla satmayı düşünmediği bir hoparlörle başladı.

Sasha, WATT/Puppy’nin alt soyudur. Dave, ilk Sasha’nın tasarımını ele alırken, modüler, iki hoparlörlü WATT/Puppy yaklaşımından kaçınmış ve bunun yerine hoparlörü tek bir entegre tasarım şeklinde ele almıştır. WATT’ın kendisinin, kendi integral crossover’ına sahip bağımsız bir monitör olarak var olduğu gerçeğinin ortaya koyduğu bu kısıtlama olmayınca Dave, yeni platformu, WATT/Puppy ile mümkün olmayan şekillerde keşfetme özgürlüğüne sahip oldu. Sasha’nın performansı, ancak hiper-performanslı, kompakt monitörler için mümkün olan yeni bir yüksek standart belirlemiş oldu.

Sıra Sasha’yı upgrade etmeye geldiğinde, Daryl Wilson babasının neyi başarmış olduğunu Series-2’nin yinelenmesi sırasında anladı. Dave Wilson’un yakın zamandaki vefatının ardından Daryl, Sasha’nın, babasının imza attığı başarıları onurlandırmasını sağlama ve hatta bunu, Dave’in ilk Sasha’yı tasarladığında mümkün olandan daha da yüksek bir performans seviyesine taşıma hedefiyle geleceğe bakma konusunda çok daha fazla hevesli hale geldi.

 

 

Woofer Modülünün Komple Yeniden Tasarımı:

Vern Credille’nin öncülüğündeki ekip Sasha için yeni bir woofer tasarladı. Yeni woofer, Alexia Series-2’de bulunan 8-inçlik sürücüye dayalı olarak, Sasha’ya özgü gereksinimlere göre yeniden tasarlandı. Dave ilk Puppy’i tasarladığı zaman, hız ve dinamik darbe, ve aynı zamanda bas uzatmanın optimize edilmesi öncelikleri oluşturuyordu. Daha küçük iki sürücünün her ikisini de optimize etmesine imkan sağladığını tespit etti. Bu strateji yıllar boyunca mükemmelleştirildi. Yeni Sasha, platformun başlangıcından itibaren bas performansı açısından en büyük sıçramayı gerçekleştirmiş olup,geçici dürüstlük ve darbe, doğrusallık ve tınısal rezolüsyon alanlarında çıtayı yeniden yükseltmektedir.

 

Daryl ve ekibi, bas performansını daha da arttırmak için, Sasha’nın bas kabinini tepeden tırnağa yeniden tasarladılar. Daha kalın olan X-malzeme paneller panel rezonanslarını daha da azaltmaktadır (neredeyse yok olmuş kadar düşük). Kabin hacmi %13.3 artırılmış, bu da daha fazla alt oktav hakimiyetine ve distorsiyonun azalmasına imkan sağlamıştır. Modülün üstünde bulunan ve refakatçi midrange/tweeter’ının dayandığı kanatçıklar, stratejik olarak üst ve alt modüller arası boşluktaki kavite basıncını azaltan açıklıklarla yeniden tasarlanmıştır. Nihayetinde, zaten düşük olan istenmeyen rüzgar gürültüsü yeni, ultra düşük türbülanslı bir port ile azaltılmaktadır.

 

Her Şeyiyle Yeni Üst Modül:

 

Daryl Wilson, üst modülün tasarımı için, Wilson makine mühendislerinden biri olan Jarom Lance ile birlikte çalıştı. Modül genelinde daha kalın panellerin kullanılması rezonansı azaltmaktadır. Kabin içerisine, iç yansımaları hafifleten tamamen yeni bir kalıp oturtuldu. Dinamik aralığın ve verimin artırılması için kabin hacmi %10.2 artırıldı.

Midrange ve tweeterlar WAMM Master Chronosonic’te kullanılanlarla aynı üniteler olup, yepyeni bir crossover da tüm bileşenleri bir araya getirmektedir. Vern ve Daryl platformun frekans doğrusallığını geliştirmek için çalıştılar. Hali hazırda ultra düşük distorsiyonve yok olan gürültü seviyeleri alanlarında endüstri lideri olan ekip her ikisini azaltmanın yollarını buldular.

En önemlisi de, yeni Sasha müziğin doğa üstü güzelliğine açılan olağanüstü bir kanal vazifesi görmektedir.

 

 

 

En İyi Malzemeler

Bir sürücünün monte edildiği malzeme koni gezinimleri için “fırlatma platformu” sağlar. Yıllardır ve en son Wilson’ın Lazer Vibrometresi ile yapılan ampirik dinleme deneyleri ve malzeme testleri, farklı malzemelerin farklı sürücüler için optimum ekranlar sağladığını ortaya koymuştur.

Wilson Audio, kabin kompozit geliştirme dünyasında ön sıralardaki yerini korumaktadır. Wilson’ın ekibi, özellikle insan kulağı olmak üzere, en sofistike test ekipmanlarını kullanarak, Sasha DAW ile çıtayı tekrar yükseltmiştir. Ekibin detaylara verdiği önem ve kabin tasarımına olan incelikli yaklaşımı, Sasha’nın eşsiz rezolüsyon, dinamik kontrast, tınısal doğruluk ve müzikal güzellik harmanına çok önemli katkılar sağlamaktadır.

 

 

 

Tam Zamanında

1980’lerin başında tasarlanan ilk WAMM’dan itibaren Wilson hoparlörlerinin tamamı her bir sürücüyü zaman alanında doğru ve hassas bir şekilde ayarlamaktadır. Sasha DAW, büyük kardeşleri gibi modüler bir tasarıma sahip olup bu da sürücülerin her bir tesisat için belirli bir şekilde dizilmesine imkan sağlamaktadır.

Sasha DAW’da, zaman alanı içerisinde son derece ince ayar yapmaya olanak sağlayan güzel ve fonksiyonel kalibrasyonlu bir “merdiven” bulunmaktadır. Midrange/tweeter modülü her bir tesisat için alttaki woofer sürücülerine göre ayarlanır, böylece o hususi ortam için dört sürücü de hassas ve doğru bir şekilde ayarlanmış olur.

 

Diğer Önemli Detaylar

 

Wilson Mühendislik Ekibi bağlantı terminalini yeniden ele aldı. Tümüyle şirket bünyesinde tasarlanan eski terminal ses kalitesi hususunda endüstri standardını belirlemiştir. Daryl Wilson ve Wilson’ın önde gelen makine mühendisi, Blake Schmutz eski konektörün performansını ve ergonomisini geliştirmenin yollarını bulmuştur. Yeni terminalin elle sıkılması daha kolaydır ve ayrıca bir tekli fiş opsiyonuna sahiptir. İlk defa Sasha DAW’da görücüye çıkan yeni Wilson Audio konektörü güvenilirlik ve ses bütünlüğü konusunda çıtayı tekrar yükseltmektedir.

Wilson, DAW’da grup-gecikme mekanizması kullanıcı ara yüzünü geliştirmiş olup şu anda, ayarlamanın aletler olmadan yapılabilmesine olanak sağlayan tırtıklı bir düğmeye sahiptir. Buna ilave olarak, artık wooferekranının arkası da köşelidir, bu da bas sürücülerini, zaman alanındaki üst modül ile daha doğru şekilde entegre etmektedir.

Rezistör Plakası Kapağı artık alet yardımı olmadan sökülebilmektedir. Sürücüler açısından son derece yüksek kaliteli bir koruma sistemi vazifesi görenrezistörlere kolay erişim sağlamaktadır. Rezistörler aynı zamanda, bu ayardan faydalanan ender tesisatlarda, sürücü harmanın ince ayarına da olanak sağlamaktadır. Plakaya şık bir temperli cam kapak da entegre edilmiştir.

 

 

 

YENİLİKLER

 

• Her şeyiyle yeni olup, Sasha Series 2 ile ortak hiçbir parçası bulunmamaktadır

• Yeni WAMM Convergent Synergy tweeter arka dalga odacığı

• Yep yeni Woofer, Alexia 2’de bulunan 8”lik woofer’ın bir varyantı.

• YeniMid-Range, WAMM, XLF, Alexx, ve Alexia 2ile aynı

• Tüm spike (iğne ayak) izleri altında S-malzeme insertleri

• Thor’s Hammer/Alexxspike (iğne ayak) sistemi

• Woofer ekran açısı artık 3 derece geriye yaslanmış vaziyette

• Daha önce yerine cıvatalanan münferit plakanın yerini rijit alt plaka almıştır.

• Daha kolay ve daha yüksek empedans yükü

• Midrange/Tweeter kasası iç hacmi %13.3 artırıldı

• Woofer kasası iç hacmi %13.3 artırıldı

• Woofer kasası iç destekleri inceltildi

• Crossover topolojisi rafine edildi

• Oda içi Frekans tepkisi doğrusal hale getirildi

• Mid-Range ızgara dalga modeli

• Woofer Portunun yeri kasa arkasına, ortaya konumlandırıldı.

•Woofer portu içten daha simetrik yüke sahip olup port vibrasyonlarını azaltmaktadır.

• Türbülansı azaltmak için portun şekli değiştirildi.

• Mid-range portunun yerini akortlu hava deliği aldı ve ortadaki sürücünün arkasına, tam ortaya konumlandırıldı

•Mid-Range kasası iç destekleri inceltildi

• Panel kontrolünün daha iyi olması amacıyla Mid-Range malzeme kalınlığı artırıldı ve ona göre şekillendirildi.

• Panel -rezonans kontrolünün daha iyi olması amacıyla Woofer malzeme kalınlığı artırıldı ve ona göre şekillendirildi.

• Yepyeni Wilson tasarımı ve üretimi Bağlantı Terminalleri

• Woofer-kabini kanatlarındaki açık mimari kavite basıncını etkili şekilde azaltmaktadır

•Tweeter (tiz hoparlör) etrafında daha fazla kırınım (difraksiyon) keçesi yüzey alanı

• Mid-range arka iç odacığında ilave difraksiyon paterni

 

 

 

Özellikler:

 

Enclosure  Type  Upper  Module: Rear  Vented  Midrange,  X&S-Material

 Enclosure  Type  Woofer  Module: Rear  Ported  Woofer,  X-Material

 Woofers: Two  –  8  inch  (20.32  cm)

 Midrange: One  – 7  inch  (17.78  cm)

 Tweeter:  One  –  1  inch,  Dome  (2.54  cm)

 Sensitivity: 91  dB  (one  watt  at  one  meter  at  1kHz)

 Nominal  Impedance: 4  ohms  /  minimum  2.48  ohms  @  85  Hz

 Minimum  Amplifier  Power: 25  watts  per  channel

 Frequency  Response: 20  Hz  –30  kHz  +/-  3  dB  room  average  response  [RAR]

 Overall  Dimensions: Height:  44  3/4  inches  (113.67  cm) 

                                       Width:  14  1/2  inches  (36.83  cm)

                                       Depth:  22  15/16inches  (58.26  cm)

 Sasha  DAW  Weight  Per  Channel: 236  lbs  (107.05  kg)

 System  Shipping  Weight  (approx.): 710  lbs  (322.05  kg)

 

 

 

 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Çerez Kullanımı

Sizlere en iyi alışveriş deneyimini sunabilmek adına sitemizde çerezler(cookies) kullanmaktayız. Detaylı bilgi için Kvkk sözleşmesini inceleyebilirsiniz.